** CLUB PRESENTATION OF PRIZES DINNER ****

                FRIDAY 18TH OCTOBER 6-30PM

          VENUE  HEDLEY LODGE RESTURANT 

                        BELMONT ABBEY 

     COST £15 PER PERSON CARVERY/SWEET/ TEA/ COFFEE

      PLEASE ADD NAMES TO LIST ON NOTICE BOARD ASAP


       CLUB COMPETITIONS 2019 RESULTS

RESULTS OF TWO WOOD DRAWN PAIRS

Winners Keith Caldicutt & Jim Knowles 

Runners up Mandie Complin & Jimmy Miller 

RESULTS OF NEIL LUKER 3 WOOD SINGLES 

Winner Chris Complin runner up Jimmy Miller 

RESULT OF BUFTON 2 WOOD SINGLES 

WINNER PETER GOULDING RUNNER UP TREVOR ORLEY

 RESULT OF 4 WOOD DRAWN PAIRS 

WINNERS  CHRIS COMPLIN & KEITH CALDICUTT

RUNNERS UP  CAREY ARTUS & JIM KNOWLES

SWEETMAN TRIPLES 28TH JULY.  

WINNERS  J. KNOWLES, L.KNOWLES, K. CALDICUTT

RUNERS UP.  L. WALDEN, R. WALDEN, J. MILLER

                  FINALS 

 NOVICE SINGLES WINNER - P. GOULDING, RUNNER UP - A.LINK

 MENS HANDICAP WINNER - K. CALDICUTT; RUNNER UP C. COMPLIN

 LADIES HEREFORD TIMES SINGLES WINNER - M.COMPLIN; RUNNER UP L. KNOWLES 

 BRUCE MIXED SINGLES WINNER- K.CALDICUTT ; RUNNER UP - S. PRITCHARD

 LADIES JOAN LEE SINGLES WINNER - M. COMPLIN ; RUNNER UP - M. BOOTH 

  LADIES PAIRS WINNERS L.WALDEN & S.PRITCHARD RUNNERS UP B.McDONNELL & I. HEALEY

  MIXED PAIRS WINNERS  F. HARGEST & L. ANSON RUNNERS UP L. KNOWLES & K. CALDICUTT

  CONU LADIES SINGLES WINNER F. HARGEST RUNNER UP M. COMPLIN

  BAKER MENS SINGLES WINNER T. ORLEY RUNNER UP J. KNOWLES 

  MENS PAIRS WINNERS  J. MILLER & K.CALDICUTT RUNNERS UP J.KNOWLES & D. BOTT



  QUINSEY NOVICE MIXED SINGLES (4 WOOD) Best of 3 sets 9 ends.

                    

ROUND

        1/4 FINALS                        SEMI FINALS                 FINAL ON FRIDAY 16 AUG          WINNER            
 BY 8 JULY  BY 29 JULY  BY 12 AUG                  3PM  
 L WALDEN vs
  LUCY         BARRIE    
 B NUGENT     WALDEN         STEELE    
         ALAN     LINK

 
 

B STEELE
            V              PETER 
 

 A LINK vs          ALAN   LINK                    V    GOULDING
 

 K PALMER 

              
 

P BEARMAN vs
       KEITH JONES              PETER   
 

K JONES

               V             GOULDING  
   B HUSTWAYTE vs
      PETER     
  P GOULDING
           GOULDING    




PAVILION MIXED PAIRS (4 WOODS 21 ENDS)

ROUND                                  
1/4 FINALS                            
   
    SEMI-FINALS          
   
  FINAL ON 18 AUG     
   
      WINNERS          
 BY 8th JULY    BY 29 JULY  BY 12 AUG               
 
             10-30 AM   
P WOODEN K WOODEN vs
S PRITCHARD D BOTT
 P&K WOODEN VS  L.KNOWLES /
K. CALDICUTT
        F.HARGEST
 L. KNOWLES K CALDICUTT vs.   L.KNOWLES/K.CALDICUTT              V        L. KNOWLES       L. ANSON
 M BOOTH P SMITH         L. WALDEN            K . CALDICUTT  
   V DAVIES  & B.STEELE vs   R. WALDEN                
   L WALDEN R WALDEN                   V  
   F HARGEST L ANSON vs         F.HARGEST    
   M COMPLIN C COMPLIN         L.ANSON
              V
      F.HARGEST  
   B HESKETH J CATON vs       B.HESKETH       L. ANSON  
   K PALMER J MILLER      J.CATON    

LADIES HEREFORD TIMES SINGLES (4 WOOD/21 ENDS)

     1/4 FINAL                          SEMI FINAL             FINAL ON FRID 16TH AUG    WINNER.      
     BY 29 JULY     BY 12 AUG                                    3PM                                         
 B HESKETH vs      LYN  KNOWLES    
L KNOWLES                V           LYN   
 K PALMER vs    LUCY WALDEN             KNOWLES   
 L WALDEN                        V           MANDIE 
 M COMPLIN vs    MANDIE  COMPLIN                         COMPLIN
 S PRITCHARD               V            MANDIE   
         V DAVIES                COMPLIN

JOAN LEE SALVER LADIES SINGLES 3 WOODS (BEST OF 3 SETS OF 9 ENDS)

 1/4 FINAL                 SEMI-FINAL                             FINAL ON                                WINNER   
BY 29 JULY  BY 12 AUG           SAT 17TH AUG. 3PM                                             
 K PALMER vs      K. PALMER              MANDIE  
 B HESKETH                VS            COMPLIN              MANDIE
 L KNOWLES vs     M. COMPLIN                    VS            COMPLIN
 M COMPLIN      
   L WALDEN vs              MARGARET   
   M BOOTH                   BOOTH  

ASHURST LADIES PAIRS (4 WOODS 21 ENDS)

 1/4 FINALS                       SEMI-FINALS                                    FINALS ON                     WINNER            
  BY 29 JULY    BY 12 AUG      SUN 18 AUG  
         10-30AM
 S PRITCHARD  L WALDEN vs      L.WALDEN  S.PRITCHARD       L. WALDEN      L. WALDEN
 K PALMER   P WOODEN                  VS       S. PRITCHARD   S.PRITCHARD
   L KNOWLES   B HESKETH                   V  
       
   M COMPLIN /  M BOOTH vs      B.McDONNELL  
   B.McDONNELL/  I HEALEY                      I. HEALEY  


CONU LADIES SINGLES 21 SHOTS (4 WOODS) 

1/4 FINAL                       SEMI FINAL                         FINAL ON       WINNER 
 BY 29 JULY            BY 12 AUG  SUNDAY 20 AUG. 2-30PM                                  
 S PRITCHARD vs     S. PRITCHARD             MANDIE         FRAN 
 K PALMER              VS              COMPLIN      HARGEST
 M COMPLIN vs      M. COMPLIN                   V  
 B HESKETH      
 F HARGEST vs      F. HARGEST       FRAN   
 L KNOWLES            V           HARGEST  
        L. WALDEN    

MENS BAKER SINGLES 21 SHOTS (4 WOODS)

1ST ROUND           2ND ROUND           1/4 FINALS             SEMI FINALS          FINAL ON           WINNER         
 BY 17 JUNE BY 8 JULY  BY 29 JULY   BY 12 AUG     SUNDAY 20 AUG          
K JONES vs   KEITH                                                2-30PM        TREVOR 
 K CALDICUTT        CALDICUTT     VS        CHRIS                ORLEY
 C COMPLIN vs         CHRIS                        COMPLIN      
 R WALDEN         COMPLIN              V      JIM     
 B NUGENT vs       PHIL            KNOWLES    
 P SMITH       SMITH            VS          JIM       
 A LINK vs         JIM                        KNOWLES          JIM   
 J KNOWLES     KNOWLES               V      KNOWLES  
  P KENNETT          VS       J. MILLER      
   J MILLER           v       JIMMY     
   J CATON          vs     JOHN   CATON          MILLER    
   P BEARMAN               
   B STEELE vs        B.STEELE       TREVOR             V  
   D BOTT               V        ORLEY    
   T ORLEY vs           T.ORLEY       
   B HUSTWAYTE                      V       TREVOR   
  L ANSON vs      K.   WOODEN           ORLEY   
   K WOODEN            V         KIM    
   J TROUT vs       JOHN         WOODEN    
   P GOULDING         TROUT      

MENS CONELLY HANDICAP SINGLES (4 WOODS 21 SHOTS LESS HANDICAP)

ROUND 1                         ROUND 2                     1/4 FINALS                   SEMI FINALS                  FINAL  FRI 16TH AUG        3PM
     WINNER                
 BY 17 JUNE BY 8 JULY   BY 29 JULY  BY 12 AUG          KEITH 
 J MILLER -2 vs        JOHN             KEITH          0          CALDICUTT
J TROUT -3   -3       TROUT      CALDICUTT           
 B HUSTWAYTE -4 vs        KEITH                V       KEITH               KEITH    
 K CALDICUTT 0   0     CALDICUTT        CALDICUTT           CALDICUTT   
 K WOODEN -3 vs    -3    KIM         KIM        -3          (0)                (0)  
 B STEELE -4        WOODEN     WOODEN                VS     
 D BOTT -2 vs        D     -2                                        
 A LINK -4       BOTT              JOHN                 V
   L ANSON 0 vs       L. ANSON    0          CATON    
   P BEARMAN -4             V                   - 2    
   T ORLEY -2 vs       J. CATON  -2      
   J CATON -2         CHRIS     
   C COMPLIN -2 vs   C.COMPLIN   -2       COMPLIN     -2            CHRIS   
   P KENNETT            V                 COMPLIN   
   K JONES -4 vs     R. WALDEN          VS               -2  
   R WALDEN -4        
   J KNOWLES 0 vs   JIM KNOWLES    0       PETER    
   P SMITH -1            V                        GOULDING     
   P GOULDING -4  PETER             -4                -4    
   B NUGENT -4    GOULDING      

HERBERTS MENS PAIRS (4 WOODS 21 ENDS)

 

ROUND 1                          1/4 FINAL                     SEMI FINAL               FINAL ON 18 AUG    WINNERS             
 BY 8 JULY  BY 29 JULY   ON  14 AUG   **            6PM  
 L ANSON B STEELE vs          J.MILLER & K.CALDICUTT      J. MILLER     
 J MILLER K CALDICUTT                  V       K. CALDICUTT                J. MILLER          J.MILLER
 RWALDEN P SMITH vs   J.CATON  & P.KENNET                V**
    K .CALDICUTT      K. CALDICUTT
 P KENNETT J CATON             J.TROUT
       K. WOODEN
   
   J TROUT K WOODEN vs      
                       
   A LINK P GOULDING                                 V  
   T ORLEY K JONES vs        C.COMPLIN        
     R. HUSTWAYTE
   
   C COMPLIN B HUSTWAYTE.                   
              V
        J. KNOWLES   
  D BOTT J KNOWLES vs       D. BOTT

         D. BOTT  
     I.JOHNSTONE   B NUGENT

      J. KNOWLES
   

THE BRUCE TROPHY  (4 woods 21 shots)

ROUND 1                     ROUND 2                       1/4 FINALS                     SEMI FINALS              FINAL  ON SAT  17TH 
             2- 30PM 
  WINNER                 
 BY 17 JUNE  BY 8 JULY  BY 29 JULY  BY 12 AUG             
   KEITH 
 V DAVIES vs        JIM           CALDICUTT
 J KNOWLES      KNOWLES            JIM       
 D BOTT vs      KIM        KNOWLES        
 K WOODEN         WOODEN               V        JIM    
 L WALDEN vs  BARBARA             
 B HESKETH        HESKETH     BARBERA       KNOWLES    
B NUGENT vs        BRIAN            HESKETH         
 P BEARMAN
         NUGENT                V

   
 P WOODEN vs         TREVOR         
 T ORLEY         ORLEY     S.PRITCHARD      
 K JONES vs          SANDRA        SANDRA           SANDRA   
 S PRITCHARD         PRITCHARD                V         PRITCHARD   
 P SMITH vs        PHILLIP         PRITCHARD    
 B STEELE          SMITH             CHRIS       
 C COMPLIN vs   CHRIS         COMPLIN                   V     
 M BOOTH    COMPLIN        
 L ANSON vs     LANCE            
 K PALMER     ANSON          DIANE       
 D SMITH vs     DIANE         SMITH        JOHN    
 J TROUT         SMITH             V      
 P KENNETT vs     PETER         JOHN         CATON    
P GOULDING        GOULDING          CATON      
 J CATON vs          JOHN               
 A LINK         CATON               KEITH   
 B HUSTWAYTE vs        LYN                V       CALDICUTT  
 L KNOWLES          KNOWLES         KEITH       
 R WALDEN vs       KEITH              CALDICUTT                 
 K CALDICUTT        CALDICUTT          KEITH     
 M COMPLIN vs      JIMMY                   V      
 J MILLER      MILLER    JIMMY        CALDICUTT    
         FRAN          MILLER      
          HARGEST        
   






Community Web Kit provided free by BT